Cena  Kč

Průkaz původu

Koupit pejska s průkazem původu nebo bez něj, to je jedna z věcí, nad kterou se mnoho budoucích majitelů pejsků zamýšlí. Rozdíl mezi psy s PP a bez PP není jen v ceně

Co je průkaz původu a k čemu je dobrý?

Průkaz původu by se dal připodobnit k rodnému listu psa. Tento papír zaručuje, že si kupujete plemeno, které opravdu chcete. Přesně víte, jaké má vaše štěňátko rodiče, prarodiče, praprarodiče (…) a také jeho rodiče někdo zkontroloval, že jsou opravdu standardními. Tato kontrola se nazývá bonitace, při které se hodnotí povaha a vzhled psa. (Bonitace je specifická u každého plemene – u některých jsou potřeba výstavy, zkoušky a zdravotní vyšetření)

Mnoho lidí se mylně domnívá, že když si koupí psa s průkazem původu (nebo jinak řečeno s rodokmenem) jsou povinni s ním chodit na výstavy a podobné akce. Což není pravda, pejsek s PP může být “pouze“ kamarád, společník do nepohody nebo i hlídač pozemku.

Pokud kupujete pejska od chovatele (tedy s PP), ve většině případů spolu s ním získáte chovatelský servis. (rady, zkušenosti, ale i například možnost hlídání v době Vaší dovolené – záleží na daném chovateli) Také jsou v podstatě samozřejmostí kupní smlouvy, i když to tak na první pohled nevypadá, mohou se v nějakých situacích hodit.

Průkaz původu sice nezaručuje, že pejsek bude 100% zdravý, vzhledově a povahově standardní, ale tím, že všichni jeho předci museli být uchovněni, jedná se o výběrový chov, kdy jsou nemocní a povahově, či vzhledově nestandardní jedinci vyřazeni a tím je mnohem vyšší pravděpodobnost, že i Vaše štěňátko takové bude.

Psi bez průkazu původu a jak se to stane?

Psi bez průkazu původu jsou v podstatě kříženci s podobou daného plemene (mají všechny předky jednoho plemene, ale nemají to potvrzené “papírem“) Bohužel, u pejsků bez PP si nikdy nemůžete být 100% jisti, že Vám z malého, roztomilého štěňátka vyroste opravdu zástupce plemene, po kterém toužíte. (klidně se může stát, že si koupíte štěně čivavy a vyroste Vám jezevčík)

To, že se narodí štěňátka bez průkazu původu může mít několik příčin:

Množitelství – Nejhorší případ produkce psů bez PP, tito lidé, takzvaní množitelé, nedbají na svoje psy a feny, používají je pouze jako stroje na štěňata (a peníze). Feny v množinách mívají 2 vrhy ročně což je extrémně vyčerpávající. V lepších případech pejsci žijí běžný psí život, jen mají často štěňata, v těch horších případech jsou zavřeni v klecích a rodí jako na běžícím páse. Z množíren se rozhodně nedoporučuje štěňata brát, člověk má pocit, že jednoho pejska zachrání, ale bohužel tím množitele jen utvrdí v tom, že je to výnosný business .

Neznalost majitelů – Jedná se v podstatě o nevinné chování psů bez PP, fenka žije v rodině a majitelé zatouží po štěňátkách, proto jí nechají připustit a pak se narodí štěňátka bez průkazu původu. Často se můžeme setkat s případy, kdy má majitel fenku bez PP a chce po ní štěňata, nebo má fenku s PP a nechce se zabývat bonitací a platit za nutná vyšetření.

Neuchovnění rodičů – Může se stát, že majitel feny by chtěl chovat, ale z nějakého důvodu jeho fena není při bonitaci uchovněna. Tento fakt se může stát z mnoha důvodů, v lepším případě se jedná jen o nestandardní vzhled, v horším případě jde o zdravotní problém (problémy s klouby, dědičné choroby – epilepsie, slepota)

Nehoda – Neboli nechtěné krytí. Majitel má fenku a pejska stejného plemene a nepovede se mu je uhlídat…

Časté omyly a klamy začínajících chovatelů:

  • Pes s průkazem původu musí chodit na výstavy. – Ne, nemusí.
  • Nadbytečná štěňata (např. 5 psů PP dostane zbytek ne) – Ne, buď mají PP všechna štěňata, nebo žádné.
  • Štěňata s PP jsou předražená. – Ve většině případů chovatelé z prodeje psů s PP zas tak moc velký výdělek nemají (musí investovat do bonitace, vyšetření a popřípadě zkoušek či výstav)
  • Matku Vám nemůžeme ukázat, protože… - V tomto případě opravdu zbystřete a trvejte na ukázání matky vrhu.

Závěrem

Na první, laický pohled to vypadá, že štěně s PP a bez PP se liší jen v ceně, ale není tomu tak. U psa s průkazem původu máte jistotu, že ze štěněte bišonka Vám opravdu vyroste bišonek. Víte, že rodiče někdo posoudil jako vhodné pro chov, a že štěňata nebudou trpět genetickými chorobami, které lze vyšetřit (typickým případem je například vyšetření očí). Bohužel, ne všichni chovatelé psů s PP jsou dostatečně zodpovědní, proto je potřeba štěňátko řádně vybírat, přeci jen bude to Váš parťák na mnoho let.

I člověk, od kterého koupíte pejska bez průkazu původu, může být zodpovědný a nechat rodičům štěněte vyšetřit klouby, oči apod. A o rodiče i štěňátka se perfektně starat, ale zároveň můžete narazit na množitele, u kterého pejsci doslova trpí v kotcích bez vody a jídla.

Já osobně psy bez průkazu původu neodsuzuji, oni za to nemohou, ale rozhodně doporučuji kupovat psy s průkazem původu!

Mohlo by Vás zajímat: Jak se rozhodovat při výběru pejska