Cena  KčJak se rozhodovat při výběru pejska

Štěňátko nebo dospělý pes

Jednou z prvních věcí při výběru pejska by měla být otázka: Chci dospělého pejska nebo štěňátko? Obě možnosti mají své výhody, ale i nevýhody…

Štěňátka mají výhodu v tom, že si jej vychováváte od malička sami, velice dobře pejska poznáváte a můžete sledovat jeho vývoj , ovšem výchova štěňátka a zejména počáteční péče o něj může být náročná.

U dospělého pejska záleží zda si jej berete od konkrétního člověka, který se o něj nemůže ze závažných důvodů dále starat nebo z útulku. U pejsků z útulku nikdy nevíte co má za sebou a co prožil. Minulost pejsků, o které v jejich stávající rodině nemůže už být dále pečováno se většinou dozvíte od jejich původních majitelů. Na druhou stranu vzít si pejska z útulku je opravdu záslužný čin a pejsek vám bude celý život zavázán.

Jak vybrat vhodné plemeno

Dalším důležitým rozhodnutím je volba velikosti pejska a v závislosti na ní i plemeno, v dnešní době existuje zhruba 350 plemen, takže výběr je opravdu pestrý, nebo můžete zvolit křížence. Myslete na to, že každá psí osobnost je jedinečná, ale ve většině případů povaha psa odpovídá jeho plemenu.

Při výběru plemene je nutné hledět převážně na jeho velikost a povahu. Pro začínající chovatele bych doporučila spíše plemena klidná a snadno vychovatelná, jako je například z malých plemen Bišonek, Boloňský psík, Maltézský psík, Čivava nebo Pudlík, z velkých plemen je to například Zlatý retrívr, Bernský salašnický pes, Labrador nebo Kolie. Velikost je čistě ve vaší režii, záleží jak velký pejsek se vám hodí k vašemu životnímu stylu a vyhovuje vaším představám.

Fenka nebo pejsek

Pohlaví pejska je také dobré pořádně promyslet. Jednoznačně nelze říct jestli je lepší fenka nebo pejsek, protože oboje má své výhody i nevýhody.

Fenky 2x ročně hárají, takže nad nimi musíte mít zvýšený dohled, abyste zabránili nechtěnému zabřeznutí, naopak pejsci hárají feny cítí, takže pokud se v jejich blízkosti nějaká vyskytuje, mohou mít potřebu za nimi utíkat. Samozřejmě chování psů i fen je v tomto období zcela individuální.

Obecně se říká, že fenky jsou klidnější a hodnější, naopak pejsci jsou temperamentnější a vhodnější pro sport. Opět toto závisí na konkrétním jedinci a plemeni, protože ne vždy tomu tak je. Dle mého názoru na pohlaví úplně nezáleží, volila bych to, která vám je sympatické.

Návštěva u chovatelů

Pokud si najdete inzerát na vašeho vysněného pejska, je dobré se s chovateli dohodnout na nezávazné návštěvě, díky které uvidíte štěňátka na živo, matku štěňat, prostředí ve kterém váš budoucí přítel vyrůstá atd. Chovatelů se ptejte na cokoliv, co chcete vědět, měli by vám poradit, protože i jim jde o to, aby se štěňátko mělo dobře.

Než se řeknete definitivní ano, dobře si jej promyslete a stále myslete na to, že pejsek s vámi bude žít zhruba 12 let. Jedná se o živého tvora, který vás potřebuje a vy za něj máte zodpovědnost.

S průkazem původu nebo bez něj

Této problematice se detailně věnuje článek Průkaz původu, kde je vysvětleno, co průkaz původu je, k čemu je dobrý a jaké výhody má koupit štěně právě s ním. Zárověň se tento článek věnuje i psům bez PP.

Mohlo by Vás zajímat: Příprava na příchod pejska