Cena  Kč

Nákupní cena psa

Cena, za kterou psa pořídíte je závislá zejména na plemeni, ale i na tom zda má nebo nemá štěňátko průkaz původu. Pořízení psího kamaráda vás nemusí stát nic, například pokud si vezmete pejska z útulku, ale také za něj můžete zaplatit několik desítek tisíc, v případě, že se rozhodnete pro exotické plemeno, nebo pejska z výjimečného spojení špičkových rodičů.

Běžná cena pejska s PP se v ČR pohybuje mezi 5000 – 15000 Kč, pejsek bez PP stojí kolem 4000 Kč, kříženci a voříšci se většinou darují zdarma nebo za cenu očkování (cca 800 Kč).

Je nutné dodat, že pořizovací cena psa je jen nepatrný zlomek toho, co za něj v průběhu života utratíte. Myslete na to, že pejsek žije v průměru 12 let a potřebuje vaši lásku a péči, které mnohdy skýtá nemalé finanční obnosy.

Výdaje za krmení

Jedním ze základních výdajů za psa je právě nákup krmení. Částka, kterou za jídlo pro pejska utratíte je závislá na třech faktorech – velikost psa a forma krmiva a kvalita krmiva. Je několik možností jak psa krmit a to: granulovaná krmiva, konzervy, BARF (syrová strava) a příprava vařeného krmiva.

Obzvlášť u komerčně vyráběných krmiv (granule a konzervy) je dobře rozpoznatelný rozdíl cen, například můžete sehnat 10kg granulí za 200 Kč, ale i za 1000 Kč. Obecně se nedoporučuje na krmení psa šetřit, protože granule, které koupíte v supermarketu za pár stovek rozhodně nejsou totožné, jako ty, za které zaplatíte dvojnásobně či trojnásobně vyšší částku. Levné granule nemají s masem nic moc společného a pejskovi nemusí dělat dobře (alergické reakce, střevní problémy…) naopak dražší granule obsahují určité deklarované procento masa a jejich další výhodou je i to, že se vyrábí přesně na míru určitému věku psa nebo zátěži (např. granule pro štěňata, pro seniory, pro psy v zátěži apod.)

Také pravděpodobně pejska budete chtít odměňovat pamlsky a nebo mu přidávat nějaký doplněk jako lososový olej pro lepší srst či kloubní výživu pro správnou funkci kloubů (obzvláště u velkých plemen bývá potřeba), s těmito výdaji je tedy také nutné počítat.

Jako příklad mohu uvést svou fenku border kolie (13kg), která za den sní přibližně 20 Kč (tj. 600 Kč/měsíčně) v ceně jsou započítané granule, pamlsky a kloubní výživa. Pokud by jedla pouze granule, nedostávala výživu kloubů, jednalo by se o 10Kč/den (tj. 300 Kč/měsíčně)


Tabulka přibližné ceny krmiva v závislosti na velikosti psa
(Kvalitní granule, bez pamlsků a ostatních doplňků)
VelikostKč/denKč/měsíc
Malý pes7210
Střední pes18 540
Velký pes30 900

Veterinární péče

Základním veterinárním úkonem je očkování, v ČR je povinná pouze vzteklina (cena téko vakcíny se pohybuje kolem 200 Kč), ale doporučuje se očkovat i základní čtyř kombinace DHPL proti psince, parvoviróze, hepatitidě a leptospiróze (její cena je cca 300kč). Dále je k dispozici mnoho nadstavbových očkovacích látek (proti borelióze, psincovému kašli apod.).

Také si musíme uvědomit, že během života pejsek může být nemocný, takže návštěva veterinární ordinace bude nezbytná a bude nutné financovat vyšetření a léčbu pejska. Zde ceny závisí na úkonech, použitých léčivech atd.

Neméně důležité je v letních měsících používat nějaký antiparazitický přípravek či obojek. Na trhu je k dispozici mnoho druhů v různých cenových relacích (i zde se vyplatí nešetřit, protože levnější většinou moc dobře nefungují). Cena antiparazitického obojku je zhruba 400 Kč a vydrží půl roku, cena pipetky(kapičky) je zhruba 200 Kč a vydrží měsíc a cena sprejů je přibližně 100 Kč, přičemž se pejsek musí před každou procházkou nastříkat, spreje vydrží také zhruba měsíc.

Vybavení pro pejska

Pejsek potřebuje svůj pelíšek (boudu), misky, obojek a vodítko a hračky. Tato investice je největší před pořízením pejska, ale i během jeho života je potřeba obnovovat vybavení.

Přibližné ceny vybavení

Pelíšek
200 – 1000 Kč
Venkovní bouda
1000 – 5000 Kč
Misky
50 – 100 Kč/kus
Obojek
50 – 200 Kč
Vodítko
100 – 400 Kč
Kšíry
200 – 600 Kč
Hračky
20 – 200 Kč/kus
Šampón
100 Kč

Výcvik a ostatní aktivity

Pokud se svým pejskem budete navštěvovat kynologické cvičiště, musíte se připravit na další výdaje. Jedna výcviková lekce se pohybuje kolem 100 Kč (závisí na cvičišti, sportu a trenérovi)

Pokud se rozhodnete vystavovat, tak je třeba uhradit výstavní poplatek, která se pohybuje kolem 800 Kč a nebo když budete chtít vyzkoušet nějaké závody a zúročit své zkušenosti z tréninků je potřeba počítat se startovným, přibližně 300Kč/závod (záleží na druhu sportu).

Mohlo by Vás zajímat: Jak se připravit na příchod pejska